Sosyal Medyadan Öğrenemeyeceğiniz 10 Az Bilinen Gerçek

Zeytinyağı, sağlığı geliştiren özellikleriyle bilinir ve tüketiciler arasında hem yemek pişirmek hem de yiyeceklere lezzet katmak için çok popülerdir. İşte zeytinyağının tarihi ve bugün nasıl üretildiği hakkında on ilginç gerçek.

1. Zeytin ağacının anavatanı Akdeniz havzasıdır ve arkeolojik kanıtlar onun MÖ 4000 gibi erken bir tarihte üretildiğini göstermektedir.

2. Tarihsel olarak zeytinyağı sadece yemek için değil ilaç, kandil yakıtı, sabun ve cilt bakımı için de kullanılıyordu.

3. Zeytinyağı üretimi, zeytinlerin toplanmasıyla başlar; geleneksel olarak elle toplanırdı, ancak bugün hasat, zeytinlerin ağlara düşmesine neden olan titreşimleri ağaç dallarına ileten çeşitli çalkalayıcılar tarafından gerçekleştiriliyor.

4. Zeytinyağının çoğunluğu Avrupa’da üretiliyor ve İspanya en büyük üretici, ardından İtalya ve Yunanistan geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde zeytinyağı Kaliforniya, Arizona, Teksas, Georgia, Florida, Oregon ve Hawaii’de üretilmektedir.

5. Çeşit ve olgunlaşma, zeytinyağının kalitesini ve tadını etkileyen en önemli iki faktördür.

6. Zeytinyağı üretiminde, Mission, Manzanillo, Sevillano, Arbequina, Koroneiki, Arbosana, Ascolano, Frantoio, Leccino, Pendolino, Maurino ve Coratina gibi çok çeşitli zeytin çeşitleri kullanılmaktadır.

7. Hasattan işlemeye kadar geçen 24 saatten daha kısa sürede en yüksek kalitede yağlar üretilir.

8. Bakire terimi evrensel olarak yağın hiçbir kimyasal işlem görmeden yalnızca mekanik araçlar kullanılarak işlendiği anlamına gelir.

9. Sızma zeytinyağına ek olarak, düşük dereceli zeytinyağı, sızma zeytinyağı, rafine zeytinyağı ve prina yağı içerir.

10. Bitkisel su ve prina gibi zeytinyağı işleme yan ürünleri, insan sağlığına faydalı olabilecek sağlıklı polifenolikler ve lifler içerdikleri için gıda, takviye ve kozmetik olarak araştırılmaktadır.

Güvenli Alışveriş 

0